Skrzydlaci goście

20 października 2022

W ostatnim czasie dzięki wsparciu miłośników ornitologii wyposażenie naszego Domu Gości powiększyło się o lornetkę i ptasie przewodniki. Mamy nadzieję, że ten sprzęt pomoże naszym gościom na urozmaicenie pobytu w naszym klasztorze, a poniżej prezentujemy pierwszy zestaw zdjęć i opisów gatunków, które najłatwiej u nas spotkać.

Pustułka

Od wielu lat klasztorna wieża i szczyt wschodni są miejscem, który szczególnie upodobały sobie pustułki. Ten najmniejszy rodzaj sokoła regularnie krąży nad klasztorem przeszukując okoliczny teren i wydając charakterystyczny głos serii krótkich ostrych dźwięków.

Kos

Ptak, który według najstarszej tradycji Dialogów doświadczał cierpliwość św. Benedykta daje się we znaki również nam, zwłaszcza w okresie wakacyjnym gdy jego piskliwe dźwięki przypominające małpie nawoływania dobiegają z okolic kasztanowca. W pozostałym okresie jest jednak miłym dla oka urozmaiceniem codzienności i dodaje dynamiki swoim częstym przelatywaniem z miejsca na miejsce.

Kopciuszek

Ten lubiący ludzkie osiedla i zabudowania miły ptaszek regularnie zmienia miejsca swoich gniazdek, jednak stale jest z nami: czasem na strychu garaży, czasem w agregatorowni, czasem w wiatach przy kuźni. Charakterystyczny ruch szybkich pokłonów i migający rdzawy ogon to często pierwsze powitanie po wyjściu z budynku w drodze na poranną jutrznię.

Dzięcioły

Stary drzewostan, a zwłaszcza stare odmiany drzew owocowych obfitujące w liczne usychające fragmenty przyciągają dzięcioły, które znajdują tu obfite pożywienie. Poza najczęściej spotykanymi czarno-białymi (dzięcioł duży, dzięciołek), często przylatują dzięcioły zielone i czarne, które szczególnie upodobały sobie wielkie dęby rosnące na samym końcu klasztornego ogdrodu.

Sójka

Klasztorne orzechowce to szczególnie ulubiona okolica sójek. Te duże barwne ptaki licznie odwiedzają nasz ogród, często wybierając na gniazda gęste korony grusz. Zaraz po wejściu do ogrodu można usłyszeć wtedy ich ostrzegawcze skrzeczenie.

Kowalik

Charakterystycznie wygięty kształt ciała i systematyczne przemieszczanie się po pniach drzew tego pięknego ptaszka łatwo przyciąga wzrok. Często można też zauważyć jak ten osobnik chwytając jakieś nasionko lub orzech szuka rozpadliny w której umieszczając obiekt łatwiej mu będzie go rozłupać.

Przydzieli się im mnicha starszego, takiego, który umie pozyskiwać dusze, by ich bardzo uważnie obserwował. Trzeba badać troskliwie, czy nowicjusz prawdziwie szuka Boga, czy jest gorliwy w Służbie Bożej, w posłuszeństwie, w znoszeniu upokorzeń. Należy mu z góry przedstawić wszystko, co jest ciężkie i trudne na drodze do Boga. Jeśli obieca wytrwać w stałości, po upływie dwóch miesięcy zostanie mu odczytana ta Reguła od początku do końca. I wówczas powiedzą mu: Oto prawo, pod którym chcesz służyć. Jeśli możesz je zachować, wstąp; jeśli zaś nie możesz, odejdź wolny. Jeśli nadal nie zmieni zdania, należy go zaprowadzić z powrotem do wspomnianej wyżej celi nowicjuszy i ponownie doświadczać na wszelkie sposoby jego cierpliwość.