Lubińska wieczna lampka

7 maja 2022

Kronika parafii lubińskiej spisywana od powrotu mnichów do klasztoru po rozproszeniu spowodowanym II wojną światową, rozpoczyna się od opisu zniszczeń, utraconych dóbr i sprzętów liturgicznych, wraz z dołączoną przedwojenną fotografią.

Widnieje na niej, między kielichami i relikwiarzami -  wieczna lampka z orłami. O tej lampce - dziś zaginionej (o czym poniżej) - ks. Jezierski w 1915 roku pisał:

"Jako cenny zabytek z dawnych czasów zasługuje również na uszczegółowienie artystycznie wykonana wieczna lampka mosiężna, którą podtrzymują nader pięknie modelowane orły polskie i zdobią monogramy Pana Jezusa i Matki Boskiej oraz herb klasztorny, gwiazda o sześciu promieniach, poniżej półksiężyc i krzyż. Jest to herb Trzaska, którego trzej używali opaci, Wyleziński, Chojnacki i Chrzczonowski. Lampę tę w ostatnim czasie odszukano pośród starych sprzętów kościelnych i dzięki ofiarności jednego z parafian znacznym kosztem odnowiono."

Tradycja orłów podtrzymujących wieczną lampkę w Lubiniu jest bardzo dawna. Klasztor nasz, od wieków pielęgnujący wartości patriotyczne, niejednokrotnie wspierał ojczyznę w potrzebie. Jako przykład mogą posłużyć dotacje do wypraw wojennych, za które po przegranej wojnie klasztor cierpiał represje od najeźdźców. Zaborcy pruscy chcąc powstrzymać propagowanie patriotyzmu najpierw skasowali klasztor w 1836 r., a następnie wyrwali ciału opactwa trzy skrzydła (burząc w 1847 r., większą część budynków). Po powrocie z wygnania w 1923 r. mnisi zaczęli się odbudowywać. Gdy przyszła nowa wojna, również okupant niemiecki szczególnie starał się zniszczyć jak najwięcej z dóbr narodowych, między innymi częściowo paląc i wywożąc bibliotekę. Nic więc dziwnego, że nie ostała się wieczna lampka z orłami polskimi, która właśnie podczas II wojny światowej zaginęła.

Żuraw służący do opuszczania lampy w celu uzupełnienia oliwy

Co ciekawe, przetrwała do dziś poprzednia, przed-zaborowa wieczna lampka z naszego kościoła. Powstała w okresie regencji, jest ażurowa, z dekoracją wstęgową, palmetową i charakterystyczną kratką regencyjną. Służy do dziś dając światłem znak obecności Najświętszego Sakramentu w ... archikatedrze poznańskiej, w kaplicy Górków. Została ona wykonana przez złotników leszczyńskich Johanna i Franza Eiglów w 1755 r., została ozdobiona trzema orłami, herbem opactwa lubińskiego i jego monogramem CL. Podczas kasaty klasztoru, gdy sprzęty opackie zostały rozparcelowane po całej diecezji, trafiła do Poznania.

Lampa w kaplicy Górków, źródło: cyryl.poznan.pl

Tradycja orłów na wiecznej lampce w Lubiniu trwa. Niedługo po zakończeniu ostatniej wojny wykonano nową, mniej okazałą wieczną lampkę, która jednak ma także swój urok. Przypomina nam ona dawną świetność wieloskrzydłowego  opactwa z pełnym krużgankiem i dodaje motywacji by otaczać troską przekazane nam dziedzictwo przeszłych pokoleń.

Wyrzekać się samego siebie, aby iść za Chrystusem. Ciało poskramiać. Nie szukać przyjemności. Kochać post. Ubogich wspierać. Nagich przyodziewać. Chorych nawiedzać. Zmarłych grzebać. Cierpiącym pomagać. Smutnych pocieszać.

206 0.098231077194214