Benedyktyński wkład w powstanie i promocję różańca

5 października 2021

Ostateczne uformowanie się obecnie znanej nam formy modlitwy różańcowej  zawdzięczamy papieżowi Piusowi V, który zatwierdził różaniec maryjny bullą Consueverunt Romani Pontifices z 17 września 1569 roku. Na rozpowszechnienie tej formy modlitwy miał duży wpływ zakon dominikański, którego generał wydawał zgodę na zakładanie bractw różańcowych. Opactwo Benedyktynów w Lubiniu wystarało się o takie pozwolenie już w 1609 r. Na cele bractwa uczyniono wyłom w południowej ścianie kościoła gotyckiego i rozpoczęto budowę kaplicy Matki Bożej Różańcowej. Jedynym elementem, który do dziś przetrwał z tej pierwszej kaplicy, jest złota kula, która w momencie rozbudowy wieży klasztornej została przeniesiona na jej szczyt i do dziś przyciąga z daleka spojrzenie, zwłaszcza przy słonecznej pogodzie.

Obecny kształt i wystrój, kaplica Matki Bożej Różańcowej osiągnęła w XVIII w. Sklepienie zdobią poszczególne tajemnice różańca, natomiast w dole znajdują się ołtarze. Najważniejszy z nich, posiadający w centrum obraz Matki Bożej Lubińskiej, posiada cztery stiukowe rzeźby. Środkową parą są rodzice Maryi, św. Joachim i św. Anna, natomiast na zewnątrz są usytuowani św. Dominik i św. Albert. O ile o założycielu dominikanów wiadomo powszechnie wiele, także o jego wpływie na promowanie nabożeństwa dla Matki Bożej, to jednak ostatni ze świętych jest mało znany.

Św. Albert, żył w latach 1060 – 1140 na terenach dzisiejszej Belgii. Od młodości prowadził ascetyczne życie, w wieku 30 lat został benedyktynem w Opactwie w Crespin. 25 lat żył we wspólnocie  z braćmi, by następnie przenieść się do pustelni, gdzie jednak dalej był odwiedzany przez tych, którzy szukali duchowych porad i uzdrowienia. Do dziś wymieniany jest (zwłaszcza na zachodzie) wśród osób mających znaczący wpływ na powstanie modlitwy różańcowej. Św. Albert odznaczał się bowiem wielką czcią dla Najświętszej Maryi Panny. Codziennie powtarzał formułę „Zdrowaś Maryjo” – 100 razy z równoczesnym przyklęknięciem i 50 razy z równoczesnym pokłonem.

Nabożeństwa Różańcowe w naszej parafii:

Codziennie w Lubiniu dla dzieci o godz. 16:00 a dla starszych w dni powszednie o godz. 18:00 i w niedziele o godz. 18:30 (wyjątkowo w czwartki października nabożeństwo różańcowe po mszy św. wieczornej i po nim, w ciszy, adoracja do godz. 19:50).

W Bieżyniu różaniec o godz. 16:00; w Łagowie o godz. 17:00; w Mościszkach o godz. 18:00; w Zbęchach o godz. 17:00 i w Żelaźnie o godz. 18:00.

W karaniu niech postępuje roztropnie i bez przesady, aby usuwając rdzę nie zniszczył samego naczynia. Niech baczy zawsze na własną ułomność i niech pamięta, by nie łamać zgniecionej trzciny. Nie chcemy przez to powiedzieć, że ma pozwalać na rozrastanie się wad, lecz niech je tępi roztropnie i z miłością, w sposób, jaki uzna za pożyteczny dla każdego, jak to już powiedzieliśmy. Niech się stara, aby więcej go kochano, niż miano się lękać.

202 0.055208921432495