Czterdziesta rocznica święceń o. Kornela Filipowskiego

26 maja 2016

W Uroczystość Trójcy Świętej 22 maja 2016 r. świętowaliśmy 40 rocznicę przyjęcia świeceń kapłańskich przez ojca Kornela Filipowskiego. Podczas Liturgii składaliśmy dziękczynienie Bogu oraz prosiliśmy o błogosławieństwo dla tego, który odpowiedziawszy niegdyś na wezwanie Boże do posługi kapłańskiej nietrudzenie do dziś służy nam jako proboszcz naszej wspólnoty parafialnej.

O. Kornel Filipowski wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Poznaniu w 1968 roku. Spośród członków jego rodziny kapłanami byli między innymi stryj Ludwik oraz brat dziadka Bolesław Filipowscy. Jako kleryk został przymusowo wcielony w 1969 roku do 56 Szkolnego Batalionu Ratownictwa Terenowego w Brzegu, który był jedną z kilku jednostek w Ludowym Wojsku Polskim, do którego powoływano studentów teologii, aby poprzez wypływ ideologii laicko-marksistowskiej oraz represje zmusić ich do porzucenia obranej drogi. Powróciwszy po dwóch latach z wojska dokończył formację teologiczną i przyjął święcenia kapłańskie dnia 19 maja 1976 roku w archikatedrze poznańskiej z rąk ks. arcybiskupa Antoniego Baraniaka. W początkach swojej kapłańskiej służby posługiwał jako wikariusz kolejno w parafiach w Śremie, Skokach, Wałkowie oraz Chodzieży. Pod koniec lat siedemdziesiątych rozpoznał powołanie do życia monastycznego w naszej lubińskiej wspólnocie. Jednak nowy arcybiskup poznański nie zezwalał młodemu kapłanowi podjąć próbę życia zakonnego. Trwając niemalże przez 6 lat w chęci wstąpienia do naszej wspólnoty ks. Kornel poprzez cierpliwość oraz stanowczość uzyskał pozwolenie wstąpienia i rozpoczęcia nowicjatu w 1984 roku. We wspólnocie ojciec Kornel pełnił miedzy innymi funkcję zelatora i mistrza nowicjatu, a od 1994 roku do 1999 roku był po raz pierwszy ustanowiony przeorem. W 1999 roku zastąpiwszy ojca Karola Meissnera został proboszczem lubińskim, którym jest do dnia dzisiejszego. W latach 2003-2006 łączył proboszczowanie z posługą przełożonego wspólnoty. O. Kornel był ostatnim mianowanym przeorem przez opata tynieckiego, a 6 listopada 2003 roku w trakcie jego przełożeństwa przywrócono naszemu klasztorowi pełną niezależność, po tym gdy w 1983 roku ustanowiona została zależność wobec klasztoru w Tyńcu.

Życzymy ojcu Kornelowi dalszych łask bożych oraz sił potrzebnych do pełnienia swojej świętej służby.

Oratorium niech będzie tym, na co wskazuje jego nazwa . Nie należy tu czynić ani przechowywać nic takiego, co by nie miało związku z modlitwą. Po zakończeniu Służby Bożej niech wszyscy, okazując cześć Bogu, wyjdą w najgłębszym milczeniu tak, aby bratu, który właśnie chciałby prywatnie się pomodlić, nie przeszkodziła w tym czyjaś bezwzględność. A jeśli też kiedy indziej ktoś zechce modlić się w samotności, niech wejdzie po prostu i niech się modli, nie na cały głos, lecz ze łzami i z głębi serca. Kto jednak o niczym podobnym nie zamyśla, nie powinien pozostawać po zakończeniu Służby Bożej w oratorium, aby, jak powiedziano, nie przeszkadzać innym.