Podczas uroczystości jubileuszowych związanych ze 100-leciem powrotu Benedyktynów do Lubinia odbył się obrzęd poświecenia obrazu „Opłakiwanie Chrystusa” czeskiego artysty Filipa T.A.K.
Historia powstania obrazu
Obraz ten, będący kopią fresku Giotta di Bondone, namalował Tadeusz Andrzej Krawczyszyn (pseudonim Filip T.A.K.) dla benedyktynów lubińskich z okazji przypadającej na rok 2024 setnej rocznicy ponownego erygowania Przeoratu w Lubiniu, co stało się dzięki przybyciu do Lubinia czeskich benedyktynów z Opactwa Emauzy w Pradze.
Fresk Giotta di Bondone, przedstawiający scenę opłakiwania Chrystusa, znajduje się w Kaplicy Scrovegnich w Padwie. Został on namalowany – podobnie jak kilkadziesiąt innych fresków w tej kaplicy – w latach 1303-1305.
Obraz Filipa ostatecznie został ukończony w 2023 roku w jego pracowni w miejscowości Rovny w Czechach.
Wszystko zaczęło się od wielkiej fascynacji Filipa malarstwem Giotta di Bondone, który to malarz był za życia sławiony przez Dantego Alighieri w jego Boskiej Komedii i do dzisiaj uznawany jest za wybitnego artystę.
Fascynacja ta zainspirowała Filipa do zaproponowania w 2019 roku br. Izaakowi Kapale OSB, ówczesnemu przeorowi lubińskich benedyktynów, iż z okazji setnej rocznicy powrotu benedyktynów do Lubinia namaluje on kopię fresku Giotta Opłakiwanie Chrystusa i przekaże ją benedyktynom lubińskim. Br. Izaak zaakceptował tą propozycję, i Filip mógł przystąpić do pracy.
Filip nie widział nigdy fresków Giotta znajdujących się w Padwie w Kaplicy Scrovegnich. Swoją pracę oparł na fotografii zamieszczonej w drukowanym albumie malarskim. Istnieją zatem, naturalne w tym wypadku, różnice między oryginalnym freskiem , a kopią namalowaną na płótnie. Dwudziestego pierwszego sierpnia 2023 roku obraz Filipa dotarł do Lubinia , gdzie został zmontowany i oprawiony w ramę dostosowaną do tego gotyckiego obrazu.
W ten sposób kopia pięknego gotyckiego obrazu trafiła do klasztoru, w którym kościół klasztorny zdobi od strony wschodniej widoczny z daleka wspaniały gotycki szczyt.
Filip – artysta znany i uznany
„Filip T.A.K.” to pseudonim artystyczny grafika i malarza Tadeusza Andrzeja Krawczyszyna.
Artysta urodził się we Wrocławiu w 1953 roku. W Poznaniu ukończył szkołę z zakresu konserwacji zabytków, tam też zaczął swoją pracę jako scenograf i wykonawca dekoracji teatralnych. Wykonywał także prace konserwatorskie w auli UAM i w Złotej Kaplicy w Archikatedrze w Poznaniu.
Od 1974 roku artysta przebywa w Czechosłowacji, gdzie najpierw w Brnie w latach 1983-1984 studiuje rysunek u malarza akademickiego Petra Skacela, a w latach 1984-1987 rysunek i malarstwo u profesora Petra Brazdy. W latach 1994-1995 i w roku 1998 przebywał w USA.
Obecnie mieszka i tworzy w Czechach w miejscowości Rovny na Czesko – Morawskiej Wyżynie.
Jest twórcą wielu prac, które wykonuje różnorodnymi technikami. Jego prace znajdują się w zbiorach kolekcjonerów i muzeach z prawie całego świata. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Czechach i Polsce między innymi: w Pradze, Brnie, Ostrawie, Czeskim Cieszynie, Hradcu Kralove, Lesznie, Poznaniu i Kościanie.
Tekst: mgr Krzysztof Nowaczyk